Jaký typ komínu zvolit? Vzhledem k funkčnosti, ceně a designu.


Stavíte nebo rekonstruujete a rádi byste topili dřevem? Potom Vás tato otázka nemine. Pojďme se v dnešním článku podívat na vlastnosti, výhody a nevýhody jednotlivých typů komínu. Zajímat nás dnes bude pouze topení na tuhá paliva. Komíny pro plynové kotle si rozebereme v některém z dalších článků. V úvodu prozradím, že výběr závisí na daném rozpočtu, typu stavby a třeba i Vašich estetických preferencích. Zároveň dodám, že my samy jsme dodavateli komínů, včetně jejich postavení a zajištění revize.

 

Zděný komín

Klasický komín ze zděných pálených tvarovek. Jde o systémový komín, který se skládá z několika vrstev – již zmíněná tvarovka, izolační vata se skleněným vláknem a keramická tvarovka. Komín zvládne postavit i laik, je ovšem nutné dodržet několik bezpečnostních zásad.

První výhoda se týká ceny. Ta je u zděných komínů nejpříznivější a není proto divu, že se jedná o nejčastější volbu jak ze strany stavebních firem, tak investorů samotných. Není tajemstvím, že pro stavební firmu Q-HOUSE, zabývající se dřevostavbami, dodáváme a montujeme mimo jiné i komíny. Kvůli přísným bezpečnostním normám se v dřevostavbě vždy přikláníme ke zděnému komínu – je totiž provětrávaný a teplota na jeho povrchu dosahuje pouze přibližně 25° C.

Relativní nevýhodou může být vyšší hmotnost tohoto typu komína a je proto nutné počítat s dostatečným základem. I samotná stavba zabere více času. Pokud se rozhodnete pro stavbu svépomocí, rádi Vám na naší prodejně poradíme. Zděný komín je tedy ekonomicky zajímavou volbou, s dlouhou životností, ovšem hodí se spíše k sedlové střeše.

 

Nerezový komín

Začneme opět tím nejpodstatnějším – cenou. V porovnání se zděným komínem je přibližně dvojnásobná. V jakých případech si tedy naši klienti připlatí za nerezový komín a proč. Typickým příkladem může být stávající stavba, kde by umístění zděného komína znamenalo mnoho stavebních úprav a bourání. Nerezový komín může vést z venku, po fasádě (to může i zděný komín, je ovšem složitější jej ukotvit).

Nespornou výhodou je také nízká hmotnost. Nerezový komín se také montuje u domů s rovnou střechou, kde se designově hodí víc. Nesmíme opomenout důležitý rozdíl mezi oběma typy komínů. Řekli jsme si, že zděný komín je po celé délce provětrávaný. U nerezového tomu tak není a proto se mezi vnitřním a vnějším pláštěm kopuluje teplo. Na povrchu potom teplota atakuje hranici 80° C. Těžit můžete i z toho, že je komín kulatý, z čehož plyne lepší obtékání vzduchu, na rozdíl od rovných ploch zděných komínů.

Tyto komíny proto neradi navrhujeme do dřevostaveb. Pokud je to nutné, myslete na řádné odizolování samotného komínu. I nerezový komín je třívrstvý – 2 nerezové vložky s izolací mezi nimi. Stavba je rychlá, čistá a komín je nutné také v nejvyšším možném bodě ukotvit.

 

Hybrid – napůl zděný, napůl nerezový

Vhodné řešení v některých specifických situacích. Zajímá Vás v jakých? Finanční úspora. Jak jsme si již řekli, zděný komín je levnější, navíc první metry komínu jsou v nerezu nejdražší. Zděná část se zpravidla postaví pod střechu a viditelná část se dokončí v nerezu. Mimo cenu se opět dostáváme k designu. Dřevostavby bez sedlové střechy pomalu nahrazují ty klasické a vzhledem k bezpečnostním normám vidíme toto řešení jako ideální. Výrobci komínů nabízí originální mezi kus (přechodka) a její použití neznamená ztrátu záruky.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace