Klimatizace do bytu – montáž (1. část)


I přesto, že v našich klimatických podmínkách není období tropických teplot nijak dlouhé, stále více lidí se zajímá o to, jak si zpříjemnit klima ve svém domě, bytě či kanceláři. Jednou z možností je instalace dělené klimatizace. Právě toto řešení, které je relativně technicky nenáročné a finančně dostupné, zvolil i náš klient z Olomouce. Montáž kvalitní klimatizace probíhala v bytě panelového domu, který se navíc nacházel pod střechou.

Pojďme se společně podívat na jednotlivé kroky montáže. Uvidíte, co vše je potřeba udělat k dosažení výsledku, který zveřejníme v druhé části článku. Popíšeme si použitý materiál a kroky, které je potřeba dodržet. Pro zajímavost ještě zmíním, že v mnoha případech budete před samotným pořízením klimatizace muset zažádat o povolení majitele objektu nebo přímo Vašich sousedů, pokud je byt ve Vašem vlastnictví. Moderní venkovní jednotky klimatizace jsou dnes již velice tiché, a proto nebývá v tomto ohledu problém.

 

Jaký materiál je k montáži klimatizace potřeba?

Neodmyslitelnou součástí klimatizačního systému jsou měděné trubky. Ty jsou na trhu v různých průměrech a je potřeba se podívat do specifikace dané klimatizace, jaký průměr zvolit. Měděné potrubí vede v uzavřeném okruhu chladivo. Trubky se spojují pájením, nikoli zalisováním jako tomu bylo dřív. Venkovní jednotku spojují s vnitřní 2 trubky.

Další materiál pouze ve zkratce – plastové lišty, pokud nechceme potrubí zasekávat do zdi nebo například schovat pod sádrokartonové podhledy. Lišty vedení kabelů, plastová hadice pro odvedení kondenzátu, konzole pro upevnění venkovní jednotky a v neposlední řadě dusík pro natlakování chladícího okruhu. Chladivo je již součástí klimatizace a pokud se nejedná o rozsáhlou montáž s mnoha metry potrubí, jeho množství bez problémů dostačuje.

 

Zavěšení nástěnné jednotky na zeď

Vnitřní jednotky má konzolu vlastní. Ta se namontuje na zeď a jednotka se na ni poté zavěsí. Řeč je samozřejmě o nejrozšířenější nástěnné klimatizaci. Na vnitřní jednotce si poté připravíme napojení trubek a elektroinstalace. Plastový kryt jednotky je možné sejmout, což je mnohdy i podmínkou, abychom k ní připojili měděné potrubí.

Myslete také na to, že vnitřní jednotka klimatizace musí být výš než průraz stěnou nebo alespoň v rovině. Zkrátka odvod kondenzátu musí jít po spádu, voda nepřekoná stoupání a systém nebude fungovat. Pokud to situace nedovoluje, můžeme do systému zakomponovat malé odtokové čerpadlo. Celou realizaci to pochopitelně prodraží a budete vymýšlet místo, kam čerpadlo schovat. Hlučnost čerpadla je velice nízká a navíc spíná pouze občas, jakmile se kondenzát nahromadí.

Za zmínku stojí také fakt, že měděné potrubí se prodává už izolované a je možné jej instalovat i venku, kde nijak netrpí.

 

Průraz stěnou

Montáž klimatizace, kterou vidíte na fotkách měla relativně komplikovaný průraz stěnou. Jednalo se totiž o panelový byt. Do panelu se obecně i hůře vrtá, natož vytváří prostup o průměru několika centimetrů. Můžete také narazit na armatury nebo spoje, které spojují jednotlivé panely. Nicméně, jak s oblibou říkáme – vše má řešení. Možná budete muset mírně uhnout, průraz provést v jiném místě. Při protahování svazku trubek, hadic a kabelů jej omotejte izolační nebo jinou páskou. Zeď bývá ostrá a může dojít jednak k poškození a také zanesení nečistot.

Po dokončení práce zbylé mezery v otvoru vystříkejte izolační pěnou. Tu nechte dostatečně zatuhnout, přebytky odřežte nožíkem a celé zapravte do finální podoby. Nepodceňujte vedení elektřiny. Podívejte se minimálně na pozice zásuvek, ať jej nepoškodíte. V pokračování článku se podíváme mimo jiné na montáž venkovní jednotky klimatizace a na poslední úkony před spuštěním.

 

Kompletní fotogalerii najdete na našem facebooku.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace