Klimatizace do bytu – montáž (2. část)


Instalace venkovní jednotky klimatizace

V druhém dílu o montáži splitové klimatizace jdeme rovnou k věci a pokračujeme venkovní jednotkou. První díl je k přečtení zde. Tu lze upevnit několika způsoby, uvedeme si 2 nejběžnější. Montáž konzole, na které je jednotka posazena nebo umístění na zemi či podlaze. V tomto případě je venkovní jednotka posazena na speciální bloky. Jde zkrátka o to, aby nebyla jednotka úplně na zemi.

 

Lišty nebo zasekat do zdi?

To je otázka, která je čistě na zákazníkovi. V praxi se setkáváme s požadavkem schovat potrubí a kabeláž do lišt v případě, že se jedná o stávající byt či dům, kde již zákazník nechce dělat žádné stavební úpravy (nepořádek). Je to jednoduší, levnější a rychlejší. Na druhou stranu pokud dbáte na estetiku, bude lepší vše zasekat do zdi a zapravit. Ideální situace nastává, pokud jsou vnitřní a venkovní jednotka přes zeď přímo naproti sobě.

TIP: Pokud teprve stavíte nebo se chystáte rekonstruovat, myslete dopředu. Možná Vám rozpočet nedovolí pořídit klimatizaci hned, nevadí. Rozmyslete si rozmístění jednotek a připravte alespoň potrubí a elektroinstalaci. Zbytek lze dokoupit za rok nebo za pět let.

 

Propojení jednotek potrubím

Jednoduše vysvětleno venkovní a vnitřní jednotka jsou propojeny Cu potrubím. Spoje se zavaří nebo zalisují. Mluvíme o uzavřeném okruhu s chladivem. Dále jsou z obou jednotek vyvedeny plastové hadice, které slouží k odvodu kondenzátu. Množství kondenzátu nebývá velké, proto často odkapává na zahradu, pod balkon, ale napojit jej můžeme i do odpadu. Zapomenout nesmíme ani na přívod elektřiny. Tu vedeme opět v liště nebo zasekáme. U výkonnějších klimatizací bychom měli zvolit silnější jističe.

 

Chladivo a zkouška těsnosti

Dobrá zpráva. V moderních systémech je chladivo již naplněné a je ho dostatek pokud se bavíme o běžných realizacích. Pokud je systém komplikovanější, respektive obsahuje více metrů potrubí, doplníme ho. Zkoušku těsnosti provádíme natlakováním systému dusíkem.

 

Testovací provoz a zapravení

Finální fází je testování, kdy se snažíme alespoň o 30 minut provozu při vyšším výkonu. Ukážeme zákazníkovi základní úkony, které lze ovládat dálkovým ovladačem. Zapravování neprovádíme, protože si myslíme, že každý by měl dělat to, co umí. Tato práce je tedy prací pro zedníka.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace