Klimatizace: kdy je vhodné řešit přípravu?


Rozhodli jsme se sepsat článek na toto téma kvůli poslední zkušenosti s instalací klimatizace do bytu v novostavbě.  Víme, že myslet dopředu, mít vše naplánované je mnohdy náročné. Komplikace, které mohou nastat, za to ovšem nestojí. Pojďme si říct, kdy a na co myslet před dokončením stavby. Řekneme si také, jaké výhody z toho plynou.

 

Případ z praxe

Na první pohled běžná montáž klimatizace. Venkovní a vnitřní jednotka pouze přes zeď naproti sobě. Záhy jsme ovšem narazili na problém, v podobě přísných pravidel stavební firmy Eurogema (u jiných firem to bude stejné). Na fasádu není možné umístit venkovní jednotku. Chtěli jsme tedy návrhy dalších řešení. Odpovědí nám bylo vyhrazené místo na střeše, připravené právě pro umístění venkovních jednotek. Pro trubky byla připravena šachta, do jednotlivých bytů.

Na první pohled ideální řešení? Bohužel ne. Šachty jsou v mnoha případech po dokončení stavby zaizolované a bylo by náročné tudy rozvody vést. Větší problém byl samotné umístění šachty v rámci bytu. Jít touto cestou by znamenalo několik průrazů zdi a narušení sádrokartonových podhledů. Zkrátka, na tohle v již vybaveném bytě nebo domě nikdo nekývne.

Klient musel nakonec souhlasit s kompromisem, vlastně hned se dvěma. Venkovní jednotka umístěná na podlaze terasy, což z ní ubralo nějaký prostor a lišta v obývacím pokoji. Vše jsme se snažili co nejvíce „zamaskovat“, což se ve výsledku povedlo. Posuďte sami na přiložených fotografiích z realizace.

 

A kdy je tedy ideální začít myslet na klimatizaci?

Snažíme se našim klientům vysvětlit, že nejde o šikanu z naší strany. Máme zkušenosti a vždy se snažíme o nejefektivnější řešení. Montáž klimatizace začíná instalací měděných trubek a elektřiny, k jednotlivým jednotkám. Abychom nemuseli nic bourat, připravme si je ve fázi hrubé stavby. Dají se schovat pod sádrokartony, pod omítku.

Samotnou klimatizaci potom můžeme napojit kdykoliv, čímž se dostáváme ke zmíněné výhodě. Pořízení klimatizace například do rodinného domu může být finančně nákladné. Pokud celý proces rozdělíme do dvou fází, nezatížíme rozpočet tak výrazně. Všechny rozvody jsou skryty a designový interiér neruší lišty.

 

Klimatizace v bytovém domě

Navážeme na případ, který jsme popisovali v úvodu článku. Dobrá stavební firma Vás bude dopředu informovat, kdy je vhodné instalovat rozvody. Je tedy na Vás, nebrat tato doporučení na lehkou váhu. Věřte, že později bude řešení nákladnější a složité. Za dodavatelem klimatizace přijďte dostatečně dopředu, aby se mohlo vše naplánovat.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace