Případová studie: Montáž kanálové klimatizace


Od zadání, přes návrh a výběr nejvhodnějšího řešení, až po samotnou realizaci. A protože tuto zakázku máme již hotovou, můžeme se ohlédnout a společně se podívat na detaily a úskalí, se kterými bylo potřeba se vypořádat. Věřím, že článek bude plný inspirace a zkušeností. Navíc si troufám říct, že stejný problém, co se nevyhovující teploty týče, řeší většina podobných zařízení. Přizvat jsme museli i dvě externí firmy, které dodávali nezbytné příslušenství. Dost bylo úvodu, pojďme na to.

 

Umístění vnitřní jednotky

Dostáváme se k tomu zajímavému. Potřebu výrazně snížit teplotu totiž pociťovali kuchaři v jedné Olomoucké cukrárně a restauraci v jednom. Teploty v relativně malé kuchyni atakovaly čtyřicítku. Při zaměřování a konzultaci jsme tady strávili půl hodiny. Teplo bylo opravdu nesnesitelné.

 

Co způsobuje zahřívání v interiéru obecně

Jde o mnoho faktorů. Pojďme si říct několik nejběžnějších. Orientace domu nebo bytu na jih či východ dokáže prostor významně ohřívat, tedy více než severní orientace. Poslední patro a podkroví zpravidla vyžadují montáž klimatizace. A protože teplo „padá“ přirozeně dolů, zajistíme si tím příjemnější klima ve spodních patrech. Zapomenout nesmíme na spotřebiče. Některé dokáží vyprodukovat opravdu velké množství tepla. Třeba jako v naší profesionální kuchyni. Mrazáky, chlaďáky, lednice, trouby, hořáky a grily nebo pizza pece. No a v neposlední řadě „topíme“ i my. Například sedm lidí můžete znamenat až 1 kW výkonu klimatizace navíc.    

 

Mastnotu a prach nemají klimatizace rády

Dostáváme se k prvnímu specifiku instalace klimatizace do kuchyně (myšleno profesionální velké kuchyně). Doporučuji tohle téma nepřeskočit. Silně mastné ale i prašné prostředí způsobuje zanášení všech pohyblivých částí vnitřní jednotky klimatizace. Její životnost se rapidně snižuje. Navíc riskujete neuznání reklamace.

Jaké je možné řešení? Klíčové je zvolení vhodného typu jednotky. Ty nástěnné se pro tyto účely nehodí. Mnoho firem je i přesto namontuje, protože je to pro ně zkrátka nejjednodušší. K vnitřní jednotce je nutné použití speciálních filtrů, které zachycují mastnotu. V tomto ohledu jsme využili nejmenovanou firmu, která takové filtry vyrobí na míru, dle zadání.

Filtry máme, ale kam s nimi. Na běžnou nástěnnou jednotku je nelze upevnit. Naproti tomu kanálové jednotky nabízí možnost vyrobení speciální příruby s kapsou pro vložení zmíněných filtrů. Přírubu nám také dodala externí firma, která se zabývá vzduchotechnikou a klempířskou výrobou.  Filtry je samozřejmě možné čistit a měnit.

 

Chladící výkon

Nebudu Vás dlouho napínat. Použili jsme „kanálovku“ o výkonu 8,3 kW. Výkon jsme záměrně lehce naddimenzovali, a to především proto, že jednotka bude každý den v provozu přibližně 12 hodin. Navíc v poměrně náročném prostředí, jak jsme si řekli v předchozím textu. Zvolit alespoň vyšší výkon je běžné. Snažíme se tak ulevit také venkovní jednotce a předejít případným poruchám. Jsme přesvědčeni, že cenový rozdíl za to jednoznačně stojí.

 

Instalace vnitřní jednotky

Kanálová klimatizace o takovém výkonu váží 34 kg. S přírubou a filtry jsme se dostali přibližně na 60 kg. Původním plánem bylo použití závitových tyčí a chemické kotvi. Kanálové ale třeba i kazetové jednotky jsou k tomuto způsobu upevnění přímo určené. Bohužel složení stropu nám toto řešení nedovolilo. Zvolili jsme proto zavěšení celé jednotky na silné řetězy. Co se umístění týče, byli jsme limitovaní vybavením kuchyně a bylo také nutné myslet na dostatečný odstup nasávací strany od stěny. Pokud se klimatizace „dusí“, snižujeme její výkon a efektivitu.

 

Umístění venkovní jednotky

Jak název napovídá, venkovní jednotka patří ven. A je to i doporučení výrobce. S trochou nadsázky můžeme říct, že jednotka dýchá a nejlépe pracuje venku. Existují případy, kdy je nutné jednotku umístit například do podkroví nebo do sklepa. V obou případech musí být prostory odvětrávané. To znamená, že musí být zajištěn přísun čerstvého vzduchu. Podle výkonu jednotky a také podle jejího aktuálního zatíženo, je třeba určitého objemu čerstvého vzduchu.

Upevnění na zeď, respektive konzoli, je běžné. Pokud se jedná o dřevostavbu, tady doporučujeme umístit venkovní jednotku raději mimo samotnou konstrukci. Třeba na vybetonované sloupky těsně u domu. Zamezíme tak přenosu nežádoucích vibrací, které dokáže dřevostavba šířit. U zděných staveb je tento problém spíše výjimkou. Často můžete vidět klimatizaci také na střeše. U této varianty je ovšem nutné počítat s nutností narušit střechu, a navíc i případný servis není ideální. Umístění na střechu vyžaduje plánovat více dopředu.

Teorii bychom měli, ale jak to bylo v našem případě? Dle informací investora nebylo možné upevnění jednotky na zeď domu. Důvodem byl zákaz ze strany památkářů. Ano, tohle je běžná praxe v historických centrech a u chráněných budov. Stát se to může ale i v případě, pokud by venkovní jednotka klimatizace narušovala estetiku daného objektu a jeho okolí.

 

Na poprvé to nevyšlo

Přejděme rovnou k věci. Venkovní jednotku kanálové klimatizace jsme nakonec instalovali do sklepa. Ten byl odvětrávaný a měl hliněnou podlahu. Klimatizace byla namontována a spuštěna. Vše v pořádku, máme hotovo. Bohužel radost netrvala dlouho. Při prvních zatěžkávacích zkouškách, při běžném provozu termostat venkovní jednotky zasáhnul a vypnul ji. Jde o bezpečnostní pojistku, která brání přehřívání a poškození klimatizace. Zkrátka a dobře, vysoký výkon klimatizace zvýšil teplotu ve sklepě na neúnosnou mez. Problémem byl i odkapávající kondenzát. Jednoduše ho bylo příliš a nestíhal se vsakovat do země. Tudy cesta nevede.

Klimatizace byla odpojena a my stáli před další výzvou.  Umístění na konzoli ve dvoře mělo jeden háček. Podléhalo schválení ze strany majitele objektu. A co hůř, trubky jsme potřebovali vést i přes cizí prostory. Možná tušíte, že i tenhle problém měl šťastný konec. Písemné povolení jsme dostali a dali se do práce. Protože jsme nechtěli nic ponechat náhodě, měděné potrubí použité poprvé jsme vyhodili. Pro nové umístění a tím i novou trasu trubek jsme použili nové. Měděné trubky jsou relativně dobře ohebné. Nicméně pokud bychom je tvarovali podruhé, mohli by v namáhaných místech prasknout. Těsnost celého okruhu je přitom klíčová.

 

Shrnutí naší malé případové studie

Mnohdy je těžké předvídat, jak se bude klimatizace chovat při zatížený a v konkrétním prostoru. Dnes už jsme ale zkušenější a víme, že je dobré předpokládat raději horší scénář a podmínky. Nedělat ústupky, i za cenu ztráty zakázky, prostě si stát za svým. Velké jednotky vyžadují prostor a velké množství vzduchu. Kotvící technika je také specifická. Zvlášť mastné a prašné prostředí není pro klimatizaci optimální. Musíme si pomoct filtry a ty potom pravidelně měnit.

Montáž z Olomouce, popsaná v tomto článku je přímo učebnicovým příkladem toho, čemu se při plánování a následné montáží klimatizace vyhnout. Poukazuje na nejčastější problémy, se kterými se při naší práci setkáváme. Na druhou stranu si pojďme říct, že při dodržení všech zásad a technologických postupů se Vám klimatizace odvděčí dlouhou životností. Vystačíte si většinou pouze s běžným servisem.  Snad se Vám dnešní článek líbil. Věřím, že vše důležité zaznělo.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace