Školení Samsung: Tepelná čerpadla a klimatizace


V pondělí 21. 5. jsme se vydali směr Praha na školení našeho dodavatele tepelných čerpadel a klimatizací Samsung. Výstupem je certifikát opravňující nás k montážím právě tepelných čerpadel, ale také vyřizování dodací „Zelená úsporám“ u produktů tohoto giganta. Na školení jsme kvůli zpoždění vlaku přijeli pozdě, nicméně o nic podstatného jsme nepřišli a za celé školení jsme nasbírali spoustu nových informací. Tady jsou.

 

Showroom

Multifunkční místnost, kde školení probíhalo a byly zde k vidění téměř všechny modely nástěnných klimatizací Samsung, tepelné čerpadlo a odkrytovaný hydrobox. Jedna z nástěnných klimatizací byla po celou dobu puštěná a s chlazením si poradila velice dobře – bundu jsem si sundal až venku po skončení školení.  Jednotka navíc nebyla vůbec slyšet.

 

Ionizátor

To, že jsou některé klimatizační jednotky vybaveny ionizátorem možná víte, nebo se dočtete v produktových listech. Jaké je ale praktické využití? Jedním z benefitů je příjemný vzduch. Takový, jaký známe po bouřce. Co když Vám ale řeknu, že ionizátor si poradí i s viry ve vzduchu a může tak rapidně snížit nemocnost ve firmách. Období chřipek, k tomu velká kancelář typu „open space“ a problém je na světě. Díky klimatizaci snadno vytvoříte ideální teplotní podmínky bez virů pro svoje zaměstnance.

 

Nové chladivo R32

O chladícím médiu nové generace jsme Vám už říkali ve starším článku. Máme pro Vás další zajímavosti. Tohle chladivo vzniklo pod rukama světoznámého výrobce Daikin. V podstatě není nové, protože vzniklo již před několika lety. Až nyní se ale rozšiřuje a nahrazuje dosavadní R410. Některé značky měly snahu o vytvoření vlastního chladiva, záhy od toho však upustili. Dnes jsou tedy všichni výrobci klimatizační a tepelné techniky závislí právě na Daikinu.

Chladivo R32 je více hořlavé, než R410. To je jedna z informací, která na Vás pravděpodobně na internetu vyskočí. A jaká je realita? Není to zase tak horké. I kdybyste se hodně snažili, žádné chladivo jen tak nezapálíte. Není tedy žádný důvod k panice. Nové chladivo vzniklo jako odpověď na problémy se skleníkovými plyny a má za úkol jediné – snížit dopad na ozonovou vrstvu. Prů úplnost ještě dodám, že 1 kg chladiva R410 stojí přibližně 1800 Kč, nová R32 Vás vyjde pouze na 320 Kč za 1 kg.

 

Multisplit

Neuškodí zopakovat, že multisplit v praxi znamená použití pouze jedné venkovní jednotky, ke které je připojeno několik vnitřních a to navíc různých typů. Celý systém můžeme zapojit tak, že každou jednotku ovládáme zvlášť anebo všechny současně.

Při konfiguraci multisplitu je pro nás důležitá kombinační tabulka. Ta říká, kolik jednotek a v jakých výkonech je možné napojit ke konkrétní „venkovku“. Představme si, že máme dvě vnitřní jednotky o výkonech 3,5 kW každá. V ideálním případě tedy zvolíme venkovní jednotku o výkonu 7 kW.  Zajímavostí ovšem je, že v tomto případě můžeme použít i jednotku o výkonu 4 nebo 5 kW a celý systém bude fungovat. Jak je to možné? Jednak výkony venkovních jednotek jsem uváděný nominální, takže v maximu dokážou krátkodobě produkovat podstatně vyšší výkon. To se hodí na typické rychlé vychlazení bytu nebo domu. Klimatizace jsou navíc osazeny inteligentnímu řídícími jednotkami, které vyhodnotí a poté přerozdělí výkon do vnitřních jednotek podle potřeby.

 

A zase Wind-Free

Tahle novinka od Samsung je prostě skvělá a nemá ve světě klimatizací konkurenci. Jednak právě tahle jednotka byla ve zmíněném showroomu a dokonce máme za sebou první montáže. Povedený design, nefouká, je neslyšná a můžete si ji pořídit i s filtrem, který se používá v čističkách vzduchu. To ale není všechno.

Velká kazetová jednotka Wind-Free sbírá ocenění za design, ale za zmínku stojí také fakt, že rozdíl teplot v různých částech chlazeného prostoru je s touto jednotkou pouhý půl stupeň. Situace, kdy blízko klimatizace je zima a dál zase horko, se tedy bát nemusíte.

 

Tepelná čerpadla

Poznatky o tepelných čerpadlech Samsung proletíme rychleji. Vybrané modely tepelných čerpadel obecně můžeme osadit i vnitřními jednotkami klimatizace. V jednu chvíli pochopitelně „tepelko“ chladí, nebo topí. Protože do topného systému často navrhujeme i akumulační nádobu, nemusí to být problém. Tepelná čerpadla Samsung dokáží obsloužit až 7 vnitřních jednotek.

Venkovní jednotka dovede pracovat ve třech stupních hlučnosti, to abyste měli jistotu, že nebudete rušit sousedy. A abyste nerušili ani sebe, můžete jednotku umístit klidně i 10 metrů od budovy. Při velice nízkých teplotách umí tepelná čerpadla Samsung „protočit“ vodu v okruhu a to tak, aby teplá voda zůstala v jednotce. Namrzání je díky tomu minulostí.

 

Ekvitermní regulace

Tímto pojmem dnešní povídání ukončíme. Výkon čerpadla se dříve odvíjel od teploty uvnitř. V případě snížení teploty venku tepelné čerpadlo nijak nereagovalo. Muselo počkat, až se sníží i teploty uvnitř a budou jej o tom informovat termostaty. V praxi jsme se neobešli bez nepříjemného kolísání teplot. Lepší komfort přineslo právě ekvitermní měření teploty – tedy měření venku. Při poklesu teploty se výkon tepelného čerpadla jednoduše zvýší, je zkrátka o krok napřed.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Souhlasím Další informace